Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kapr obecný

 

 
 
Wikipedie:Jak číst taxoboxJak číst taxobox

Kapr obecný

Kapr obecný
Kapr obecný

 

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: máloostní (Cypriniformes)
Čeleď: kaprovití (Cyprinidae)
Rod: Kapr (Cyprinus)
Binomické jméno
Cyprinus carpio
L., 1758

Kapr obecný (Cyprinus carpio) je paprskoploutvá ryba z čeledi kaprovití (Cyprinidae). Je největší českou kaprovitou rybou a jeho chov má pro Českou republiku velký hospodářský význam.[zdroj?] Je bezkonkurenčně nejpěstovanější chovnou rybou.

 

 Popis

Kapr obecný má několik forem, z nichž forma sazan je původní a nezušlechtěná. Sazan má protáhlejší tělo, po celé délce kryté šupinami. V proudících vodách je jeho tělo více protáhlé a nízké.

U zušlechtěných forem se hřbet za hlavou výrazně zvedá a je oproti tělu menší. Tlama kapra je výsuvná a na jejím obvodu jsou čtyři vousy. Ústa jsou neozubená, potravu zpracovávají požerákové kosti, které mají u kapra tři řady zubů. Oči jsou zlatavé, olivově zelené a pohyblivé. Kapr má hřbetní, prsní, břišní, řitní a ocasní ploutve.

Hmotnost kapra obecného může ve vhodných podmínkách přesáhnout 20 kilogramů a jeho délka může přesáhnout 100 centimetrů.

 Rozšíření

Kapr je původním druhem v Evropě. Vyskytuje se v řekách a jezerech úmoří Černého moře, Kaspického mořeAralského jezera. Postupně byl pro svou užitkovou hodnotu rozšířen na většinu území Evropy. Byly pro jeho chov budovány celé rybniční soustavy.

Kapr obecný byl zavlečen do Austrálie, kde je považován za extrémně nebezpečný invazívní druh, který má velmi devastující vliv na tamní sladkovodní ekosystémy.

 Potrava

Kapr obecný je všežravec, živí se bentosem a drobnými živočichy, které sbírá ze dna. Významnou součást jeho potravy tvoří i některé rostlinné zbytky, zejména různá semena.

 Kapr a člověk

 Vánoční kapr

Vánoční kapři v uherskobrodské kašně

Vánoční kapr je středoevropské specifikum. Už od středověku se mohl jíst v době půstu, protože stejně jako ostatní ryby, nebyl považován za maso. V českých zemích bylo odpradávna značně rozšířeno rybníkářství a kapra si mohli dovolit i nemajetní lidé. Některé prameny uvádějí, že se kapr na vánočním stole objevil už v 17. století, ale ve větší míře se u nás o vánocích konzumuje až od konce 19. století. Štědrovečerní kapr se stal jedním ze symbolů českých Vánoc.

 Sportovní lov

Dva kusy kapra obecného ulovené při sportovním rybolovu

Kapr je významnou sportovní rybou. Podle statistik MZe ČR bylo v ČR roku 2002 vyloveno na udici 3 909 tun kaprů (z celkového množství 4 983 tun)[zdroj?].

 Hospodářský chov

Kapr obecný je chován jako významná hospodářská ryba. Jeho neocenitelnou vlastností je rychlý růst a kvalitní maso (nevýhodou pak je velké množství malých pružných kostí). Z České republiky je ve velkém množství vyvážen do evropských zemí, nebo je v nich přímo konzumován. Podle statistik MZeČR bylo v ČR roku 2002 vyprodukováno 16 596 tun tržních kaprů (z celkem 19 209 tun tržních ryb)[zdroj?].

 Vyšlechtění kapři

  • lysec - tělo je nepravidelně pokryto různě velkými šupinami
lysec

 

 

Náhledy fotografií ze složky foto

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář