Jdi na obsah Jdi na menu
 


Spinosaurus

 

 
 
Wikipedie:Jak číst taxobox
Jak číst taxobox

Spinosaurus aegyptiacus

Spinosaurus aegyptiacus
Spinosaurus aegyptiacus
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: plazi (Sauropsida)
Nadřád: dinosauři (Dinosauria)
Řád: plazopánví (Saurischia)
Podřád: teropodi (Theropoda)
Infrařád: Tetanurae
Nadčeleď: Megalosauroidea
Čeleď: spinosaurovití (Spinosauridae)
Podčeleď: Spinosaurinae
Rod: Spinosaurus
Binomické jméno
Spinosaurus aegyptiacus
Stromer, 1915
Druhy
  • Spinosaurus aegyptiacus
  • Spinosaurus maroccanus

Spinosaurus („Trnitý ještěr“) byl obrovským masožravým dinosaurem (teropodem), který žil na území dnešní severní Afriky v křídových periodách albu a cenomanu před asi 95-93 miliony let. V současnosti je považován za největšího známého dravého dinosaura.

 

 

 Rekordní velikost

Podle studie dal Sasso et al., 2006 byl právě tento druh největším známým teropodním dinosaurem, větším než dosavadní držitel primátu Giganotosaurus. Největší udávané rozměry tohoto dravého obra činí 17,4 (nebo 18) metrů délky a kolem 10 tun hmotnosti, čímž by překonal dosavadního rekordmana giganotosaura o 3 metry a 2 tuny, respektive. Některé odhady posouvají hmotnost až k neuvěřitelným hodnotám 12-19 tun, což je na samotné hranici únosnosti pro dvounohého živočicha. Jenom lebka jednoho exempláře by prý v kompletním stavu byla dlouhá až 2,5 metru (i když oficiální odhady spíš hovoří o délce 1,75 m)! Tím by Spinosaurus představoval zdaleka největšího dravého tvora, který kdy chodil po souši (a jehož fosílie již známe).

 

Paleobiologie

Charakteristické jsou pro tento druh dlouhé zádové výběžky obratlů, tvořící jakési „trny“ o délce až přes 2 metry, za života zvířete zřejmě sloužící v podobě kožní plachty, napnuté mezi těmito výběžky, k termoregulaci. Spinosaurus žil nejspíš na březích křídových jezer a potoků a lovil velké sladkovodní ryby, možná se živil částečně i mršinami. Pro to svědčí i utváření jeho zubů a čelistí, vhodných k lovení ryb ve vodě. Nelze samozřejmě vyloučit ani potravu v podobě živých a snad i mrtvých velkých býložravých dinosaurů, žijících v této oblasti před 95 miliony let.

 

 Zajímavost

Spinosaurus je nejpopulárnějším a nejnebezpečnějším dinosaurem ve filmu Jurský park 3, kde v jedné scéně dokonce zabije tyrannosaura.

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky foto

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Spinosaurus

(Adam hadbávny, 30. 8. 2017 15:53)

Spinosaurus aegypticus znamená trnitý keštěr a vědci mu přezdívají superpredátor nebo král dinosaurů.
Spinosaurus je můj nejoblíbenější dinosaurus a jestli ho chcete vidět tak ho můžete vide ve filmu jurský park 3 zde ho můžete vidět v celé jeho kráse.